За да запазите остротата на ума за дълги годиини, е важно да обърнете внимание на ежедневното си меню. Лекарите казват, че има много храни, които могат да намалят риска от мозъчни заболявания и да предотвратят загубата на памет.
Например, според клиниката Mayo, хората, които ядат риба веднъж седмично, се представят по-добре при тестове за когнитивни способности. Освен това, учените са открили връзка между консумацията на зеленолистни зеленчуци и намаления риск от деменция. Когато внезапно се появи желание да хапнете нещо сладко, горските плодове са най-добрият избор.
Проучванията показват, че участниците в експериментите, които ядат най-много боровинки и ягоди, са много по-малко склонни да изпитат когнитивен спад.
Как да подобрите паметта си: 6 прости упражнения
Едно проучване, цитирано от университета Rutgers, установи, че доброволците, които ядат боровинки, се представят по-добре при тестове за внимание и имат по-добра памет. Научна статия, публикувана в списание Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care, показва, че консумацията на горски плодове може да предотврати влошаване на психиката. По-специално, консумацията на горски плодове е пряко свързана със запазването на невронната функция през цялата година и намаляване на щетите, дължащи се на стрес.
Учените смятат, че цялата работа е във високата концентрация на флавоноиди в плодовете. Отбелязва се, че боровинките и ягодите могат да забавят спада на умствената активност в напреднала възраст поради високото си съдържание на антиоксиданти.
Когато става въпрос за здравето на мозъка, лекарите най-често препоръчват да се ядат храни, богати на омега-3 мастни киселини, витамин D и витамин B12. Едно скорошно проучване обаче показа, че има още един важен витамин, чийто дефицит се отразява негативно на функционирането на този орган.
3 правила за отлична памет и техника за бързо запомняне
Според научна статия, публикувана в списание Evidence Based Mental Health, говорим за витамин B9 (фолиева киселина). Навикът да се елиминира това хранително вещество от диетата може да доведе до развитие на деменция, твърдят учени.
Разглеждайки медицинските досиета на повече от 27 000 души на възраст от 60 до 75 години, изследователите установили, че тези с дефицит на фолиева киселина са „с 68% по-голяма вероятност да бъдат диагностицирани с деменция“, пише EurekAlert!.
Както обясни д-р Лиза Юнг, фолиевата киселина е от решаващо значение за функционирането на нервната система, а при по-възрастните хора дефицитът на B9 допринася за ускорено стареене на мозъка. В същото време, „твърде много фолиева киселина в тялото може да се маскира като дефицит на B12“, предупреждава Янг. За да добавите повече витамин В9 към диетата си, Йънг предложи да ядете редовно плодове, зеленчуци и бобови растения.